Автор: ЦВППБ Перегляди: 2099
Нещодавно, 16 квітня 2021 року закінчився термін подачі заявок на оновлений конкурс армії США на перспективну бойову машину піхоти за програмою Optionally Manned Fighting Vehicle (OMFV), призначену для заміни БМП М2 Bradley, яка зараз перебуває на озброєнні американської армії.
Історія питання
Попередній етап тендера за програмою був скасований на початку 2020 року, оскільки на нього була представлена тільки одна машина (платформа Griffin III розробки корпорації General Dynamics). На сьогодні надійшло п'ять заявок від різних компаній.
Програма OMFV є черговою спробою армії США по заміні БМП сімейства M2 Bradley - після програм Future Combat Systems (закритої в 2009 році) і Ground Combat Vehicle (закритої в 2014 році).
Нова програма перспективної БМП була розпочата в червні 2018 року як Next Generation Combat Vehicle (NGCV), але в жовтні 2018 року було перейменована в Optionally Manned Fighting Vehicle (OMFV), представляючи собою досить амбітний проект створення перспективної "середньої" гусеничної БМП, здатної діяти як в звичайному, так і в безекіпажному варіантах, і яка повинна на полі бою взаємодіяти з сімейством наземних бойових безекіпажних платформ Robotic Combat Vehicles (RCV) - "легкої", "середньої" і "важкої" (останньої повинна бути та ж БМП в безекіпажному варіанті). При цьому спочатку початок серійного виробництва нової БМП за програмою OMFV було заплановано на 2026 фінансовий рік.
Однак перший тендер за програмою OMFV закінчився фактично невдачею на початку 2020 року, зіткнувшись зі песимізмом промисловості, яка вважала в цілому вимоги армії США до перспективної БМП надмірно завищеними і нереалістичними, в тому числі з точки зору термінів і витрат.
При цьому від претендентів було потрібно представити вже готові зразки, розроблені і виготовлені за власний рахунок. В результаті до кінця 2019 року на етап порівняльних випробувань (квітень 2019 року) програми OMFV було представлено лише одну пропозицію - перспективної гусеничної платформи Griffin III від General Dynamics Land Systems, яке при цьому все одно не відповідало вимогам програми по масі і захищеності. Спільна пропозиція корпорації Raytheon і німецької групи Rheinmetall розробленої останньої платформи нової БМП KF41 Lynx були дискваліфіковано армією США формально через несвоєчасне надання доопрацьованого зразка для випробувань на Абердинському полігоні (що з самого початок викликало підозри в заангажованості тендера), а корпорація BAE Systems (з платформою CV90 Mk IV) і південнокорейська група Hanwha (c платформою AS21 Ridgeback) самі відмовилися від участі в конкурсі.
В результаті програму OMFV було перезапущено з переглядом американської армією вимог до перспективної бойової платформі, а також стратегії і графіку закупівель. Документ з попередніми новим запитом пропозицій зі значно зміненими вимогами за програмою OMFV був опублікований армією США в квітні 2020 року.
Нові вимоги та учасники OMFV
Опубліковані в квітні 2020 року нові вимоги по OMFV значно змінили ранжування пріоритетів бойових характеристик перспективної БМП, висуваючи на першу позицію живучість, і фактично залишаючи осторонь вимога аеро-транспортабельності. У новому списку вимог - живучість стоїть на першому місці, а рухливість - на другому. Фактично це стало сигналом до значного збільшення маси для нової БМП. Також були сформульовані більш реалістичні вимоги до промисловості як за термінами, так і за технологіями.
На сьогодні надійшло п'ять заявок на тендер за програмою OМFV:
- General Dynamics Land Systems (дивізіон корпорації General Dynamics), яка, мабуть, представить ту ж платформу Griffin III з двомісної вежею з 50-мм автоматичною гарматою (демонстратор цієї машини був вперше показаний на виставці-конференції Асоціації армії США AUSA-2018 восени 2018 року). Варто додати, що General Dynamics збирає свою команду і вже залучила Applied Intuition із Силіконової долини та Aerovironment, що базується в Каліфорнії. Applied Intuition - це компанія, орієнтована на автономність та модельований розвиток автомобілів.
-BAE Systems в партнерстві з ізраїльською компанією Elbit Systems, що представляє тепер платформу, імовірно, у вигляді глибокої модернізації БМП М2 Bradley на основі зміненого корпусу і модернізованого шасі, використовуваного зараз на гусеничному бронетранспортері AMPV (цей проект появляється вже кілька років і раніше був відомий як Bradley Next Generation, вперше представлявся на виставці-конференції AUSA 2016). Оголошення викликало невелике здивування, оскільки BAE заявила в жовтні 2020 року, що буде співпрацювати з Elbit лише у галузі технологій бойових машин, і не буде об’єднуватись на тендер в OMFV.
Неофіційна зображення оприлюдненого корпорацією BAE Systems на пропозицію щодо перспективної БМП за програмою Optionally Manned Fighting Vehicle (OMFV) у вигляді, імовірно, глибокої модернізації БМП М2 Bradley на основі проекту Bradley Next Generation. На представленій пропозиції машина, найймовірніше оснащена бойовим модулем Elbit Systems UT30 Mk 2.
-Rheinmetall North America (американський підрозділ німецького концерну Rheinmetall) на чолі консорціуму, в який входять також корпорації Raytheon Technologies, Textron і L3Harris, з платформою на основі БМП Rheinmetall KF41 Lynx. L3Harris забезпечить системи місій автомобілів, кібербезпеку та його модульний підхід до відкритих систем машини.
-Oshkosh Defense в партнерстві з південнокорейської групою Hanwha, з платформою на основі БМП AS21 Redback, пропонованої зараз Hanwha на австралійський тендер (сама AS21 є модифікованим варіантом південнокорейської БМП К21).
-невелика компанія Mettle Ops з Мічигану з концепцією БМП свого проекту з гібридним приводом, яку компанія збирається просувати в партнерстві з неназваними підрядниками (натяк на участь деяких автовиробників). Компанія спеціалізується на дослідженнях, розробках, проектуванні, управлінні програмами, проектуванні наземних транспортних засобів, можливостях системної інтеграції та сприяє впровадженню у виробництво. Компанія належить Кеті та Марку Бігелоу, чоловікові і дружині, які обоє служили в армії.
План створення БМП у рамках програми OMFV
Всього на НДДКР за програмою OMFV з 2022 по 2026 роки планується виділити 4,6 млрд дол.
Оновлений графік програми передбачає початок армією США в жовтні 2021 року першого етапу тендера за програмою, з подачею зацікавленими компаніями пропозицій і відбором військовими до п'яти проектів з пропозицій, які будуть профінансовані в якості «первинних цифрових проектів» (кінцевий термін подання цих пропозицій закінчився 16 квітня 2021 року). При цьому армія на даному етапі не вимагає ніяких прототипів, а тільки низько рівневі макети (наприклад, цифрові або дерев'яні). Армія потім оцінить ці проекти в комп'ютерних моделях і симуляції.
Крім того, паралельно з етапом розробки концепції, армія розробить відкриту архітектуру для OMFV. А в 2021 році, армія створить добровільний консорціум, який представлятиме промисловість, уряд та наукові кола, з метою розробки такої відкритої архітектури.
У квітні 2023 року армія США відбере трьох конкурентів, які отримають державне фінансування для доопрацювання своїх конструкцій та споруди реальних робочих прототипів до липня 2025 року.
Армія проведе порівняльні полігонні випробування цих прототипів протягом року до середини 2026 року і вибере одного переможця в січні 2027 року. Обраний тип БМП повинен бути запущений в передсерійне виробництво (LRIP) в тому ж 2027 році, і до вересня 2028 року має бути поставлений перший батальйонний комплект OMFV. Серійне виробництво повинно бути розпочато в третьому кварталі 2029 фінансового року.