Автор: ЦВППБ Перегляди: 2288
Журнал «Оборонний вісник» завершує короткий огляд основних домінуючих трендів минулого року у оборонній сфері, викладених у «The Military Balance 2021» від Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS, Великобританія).
Пандемія коронавірусу не відразу матиме значний вплив на державні, а отже і на оборонні витрати. Хоча кілька країн Азії та Близького Сходу швидко здійснили коригування державних витрат, швидше за все, до 2022–23 років повний економічний ефект фінансових відповідей урядів на пандемію перетвориться на скорочення оборонного бюджету в інших місцях. Подібне відставання спостерігалося після фінансової кризи 2008 року. Можливо, як це не парадоксально, безпосереднім наслідком пандемії, здається, було те, що деякі західні уряди - наприклад, Франція та Німеччина - пришвидшили витрати на підтримку місцевих постачальників, тоді як більш різке сприйняття загрози також призвело до збільшення витрат.
Глобальні видатки на оборону зросли в 2020 році, збільшившись у реальному вираженні на 3,9%, незважаючи на пандемію та подальше спадання світової економіки. Уповільнення регіонального розвитку в Азії та Європі було компенсовано посиленням або стабільним зростанням у Північній Америці, Латинській Америці та Африці на південь від Сахари. Більшості країн, які вже оголосили про свої бюджети на 2021 рік, вдалося зберегти оборонні асигнування на наступний рік, незважаючи на більш широкі занепокоєння, пов’язані з фіскальною пандемією.
Зростання оборонного бюджету США уповільнилось у 2020 році, збільшившись у реальному вираженні на 6,3% та досягнувши $738 млрд, що було трохи нижче збільшення на 6,6% у 2019 році. Однак уповільнення зростання оборонного бюджету Китаю було більш помітним. Фінансування оборонного фінансування Пекіна в 2020 р. зросло на 5,2% у реальному вираженні порівняно з 5,9% у 2019 р. Це один з найменших темпів зростання оборонного фінансування Китаю з початку 90-х років, хоча приріст Китаю до 2020 р. - $12 млрд - все ще було більшим, ніж сукупне збільшення оборонного бюджету в усіх інших країнах Азійського регіону.
Середні витрати серед європейських членів НАТО у відсотках до ВВП зросли з 1,25% ВВП у 2014 році до 1,52% у 2019 році та збільшились до 1,64% від ВВП у 2020 році. Отже, незважаючи на пандемію коронавірусу, що призвела у середньому до 7%-го економічного спаду серед членів НАТО у 2020 році, європейські держави все ще не в змозі виконати рішення НАТО витратити 2% ВВП на оборону.
У інфографіці ми викладали показники точно у відповідності до джерела. Невідповідність відсотків у круговій діаграмі даним у таблиці IISS пояснює тим, що у випадку з розподілом відсотків враховано обсяги програм іноземного військового фінансування США.
Нагадуємо, що у цьогорічному «The Military Balance 2021» домінуючі тренди викладені за такими напрямками:
наземні сили;
військово-морські сили;
аерокосмічний простір;
кіберпростір;
оборонні витрати
У подальшому редакція «Оборонного віснику» планує розкрити тему світових трендів у оборонній сфері більш детально на шпальтах журналу.