Автор: ЦВППБ Перегляди: 2036
Журнал «Оборонний вісник» продовжує викладення основних домінуючих трендів минулого року у оборонній сфері, викладених у «The Military Balance 2021» від Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS, Великобританія).
Сьогодні ми розкриваємо тему ключових трендів у кіберпросторі.
У деяких країнах, таких як Австралія та Німеччина, у наступальних кіберопераціях зберігають провідну роль не військові структури, а організації, що займаються радіоелектронною розвідкою. У деяких випадках формуються спільні підрозділи, які об’єднують організації різних видів розвідки з військовими кіберчастинами під керівництвом розвідувального агентства, прикладом є Національні Кібервійська Великобританії. Незважаючи на те, що Кібер орієнтовані частини та спроможності продовжують створюватися, залишаються такі проблеми, як укомплектування таких частин адекватною чисельністю персоналу та обмежених можливостей оборонно-промислового комплексу.
Ефективна інтеграція оборонних та наступальних кібероперацій з кіберрозвідкою та іншими видами розвідки різних рівнів управління, а також можливостями кінетичного удару встановлює вимоги до новітніх систем управління боєм.
Кіберпростір є одночасно ключовим інтегратором та вектором атаки (у кібербезпеці вектор атаки - це метод або шлях, який використовує хакер для доступу або проникнення в цільову систему – прим.редакції) для концепції багатодоменних операцій (MDO), що буде підкріплювати деякі зусилля з військової модернізації протягом наступного десятиліття. США працюють над Спільною концепцією воєнних дій для операцій у всіх сферах, заснованою на MDO. Нова інтегрована оперативна концепція міністерства оборони Великобританії наголошує на необхідності інтеграції в усіх бойових сферах на тактичному рівні та включенні кібернетичного потенціалу у все те, що називається багатодоменною інтеграцією.
Космічні активи є важливими для військових операцій у кіберпросторі. Супутники забезпечують кіберпростір потоком даних для систем оперативного (бойового) управління, зв’язку, розвідки та спостереження (C4ISR). Космічні сили США досліджують рішення для кіберзахисту із підтримкою штучного інтелекту, оскільки космічні активи вразливі до розподілених атак, відмови в службі, підробки або захоплення через кіберпростір. Космічні ресурси, такі як супутники, не тільки відігрівають вирішальну роль у кіберопераціях, але й здатні викликати наступальні кіберефекти.
Ряд країн експериментують з інтеграцією бойових можливостей кібер- та електромагнітної зброї. Армія США створила новий батальйон розвідки, інформаційних операцій, кіберпростору, електронної війни та космічних операцій як частину концепції багатодоменної оперативної групи. Великобританія заявила, що кібер- та електромагнітна діяльність взаємозалежні. Подібні зусилля щодо інтеграції, ймовірно, збільшаться, оскільки концепції MDO будуть прийняті більшою кількістю західних збройних сил.
Нагадуємо, що у цьогорічному «The Military Balance 2021» домінуючі тренди викладені за такими напрямками:
наземні сили;
військово-морські сили;
аерокосмічний простір;
кіберпростір;
оборонні витрати