Автор: ЦВППБ Перегляди: 1533
Журнал «Оборонний вісник» продовжує викладення основних домінуючих трендів минулого року у оборонній сфері, викладених у «The Military Balance 2021» від Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS, Великобританія).
Сьогодні ми розкриваємо тему ключових трендів в аерокосмічному просторі.
У вересні 2020 року ВПС США (USAF) повідомили про те, що демонстратор технологій, пов'язаний з програмою «Повітряного домінування наступного покоління», вже створений. Аналітики вважають, що Lockheed Martin, можливо, є промисловим лідером цієї програми. Ключова мета проекту - надати ПС можливість діяти і перемагати в повітряному просторі в конфлікті з рівним або близьким за можливостями противником. Програма «Повітряне домінування наступного покоління» - створення комплексу систем повітряної війни, які можуть включати винищувачі, безпілотники та інші мережеві платформи в космосі та кіберпросторі.
Продовжувались проекти стосовно вимог до майбутніх бойових літаків. Франція, Німеччина та Іспанія працюють над винищувачем NextGeneration, тоді як Великобританія, за участю Італії та Швеції, працює над проектом Tempest. Група під керівництвом Великобританії продовжувала шукати додаткових партнерів, тоді як команда під керівництвом Франції хотіла залишитися на трьох (з Німеччиною та Іспанією) у найближчий час. Залишаються занепокоєння все ще розділеним підходом Європи.
Повітряні сили переорієнтуються на необхідність протидії загрозам сучасних ракет класу «земля-повітря». Польові випробування варіанту американської керованої ракети AGM-88E зі збільшеною дальністю - AARGM-ER розпочалися в середині 2020 року. Ця розробка ракет покликана збільшити дальність і, ймовірно, середню швидкість польоту, щоб краще протистояти останньому поколінню ракетних комплексів "земля-повітря" великої дальності. AARGM-ER буде інтегрований на F/A-18E/F, EA-18G та F-35.
Поточне покоління бойових літаків все ще закуповується. Німеччина підписала контракт на 38 літаків Eurofighter Tranche 4 для заміни попередніх моделей. У планах - придбання ще 55 літаків Tranche 4/5, а також F/A-18F Super Hornets та EA-18G Growlers для заміни "Торнадо", коли він буде знятий з експлуатації. Тим часом Іспанія прагне замінити 20 F/A-18A додатковими Eurofighter. Всі чотири партнери Eurofighter (Німеччина, Італія, Іспанія та Великобританія) також запровадять на літаку активний радіолокаційний рентгенолокаційний радар. У Росії затримки із Су-57 "Фелон" призвели до придбання додаткових Су-35с "Фланкер". Між тим, Швеція планує модернізувати деякі свої винищувачі JAS39C/D, щоб тримати їх в експлуатації поряд з JAS39E.
Впроваджуються плани перейти до систем, де пілотований літак використовується разом з БПЛА у якості відомого. У жовтні 2020 року у рамках проекту для ВПС Австралії ‘Loyal Wingman’ компанії "Боїнг" розпочались випробування. Більшість, якщо не всі, пілотовані бойові літаки, що зараз розробляються, включають додаткові концепції БПЛА з завданням підтримки пілотованих бойових літаків, що забезпечує виконання більш широкого спектру бойових завдань.
Нагадуємо, що у цьогорічному «The Military Balance 2021» домінуючі тренди викладені за таким напрямками:
наземні сили;
військово-морські сили;
аерокосмічний простір;
кіберпростір;
оборонні витрати.