Автор: ЦВППБ Перегляди: 1084
Журнал «Оборонний вісник» продовжує викладення основних домінуючих трендів минулого року у оборонній сфері, викладених у «The Military Balance 2021» від Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS, Великобританія).
Сьогодні ми розкриваємо тему ключових трендів у морському просторі.
Існує постійний інтерес до розробки авіаносців, і деякі держави розглядають різні платформи для доставки палубної морської авіації. Японія зробила початкові роботи щодо модифікації Izumo для експлуатації бойових літаків F-35B Lightning II, в той час як Південна Корея підтвердила плани створення легкого авіаносця, потенційно оснащеного F-35B. США знову підняли питання про розробку невеликих авіаносців на додаток до своїх великих атомних. У той же час Великобританія планує перше оперативне розгортання свого нового авіаносного потенціалу в 2021 році. Другий китайський авіаносець почав свої ходові випробування в 2020 році. Робота над новим індійським авіаносцем Vikrant була відкладена через пандемію коронавіруса.
Ряд проектів надводних бойових кораблів повинен збалансувати вимоги загального призначення до високого потенціалу та безпеки на морі. Як приклади можна привести німецькі фрегати класу MKS-180 і американську програму фрегатів класу Constellation (FFG (X). У Великобританії високоефективний фрегат Тип-26 доповнюється фрегатом загального призначення Тип-31. Франція і Італія доповнюють свої великі фрегати FREMM середніми фрегатами FDI і патрульними судами PPA відповідно, в той час як Японія будує майбутній багатоцільовий фрегат вагою 5500 тонн.
Необхідність підтримки розширених місій "блакитної води" означає активізацію зусиль по рекапіталізації потенціалу матеріально-технічного забезпечення, включаючи судна з розширеними багатоцільовими можливостями для надання допомоги в підтримці обмежених місій щодо забезпечення безпеки на морі і підтримання миру. Австралія, Канада, Китай, Франція, Італія, Нідерланди, Нова Зеландія, Великобританія і США, а також ряд інших азіатських військово-морських сил прагнуть зміцнити можливості матеріально-технічного забезпечення.
Випробування ВМФ Росії в 2020 році гіперзвукової зброї «Циркон» зосередили увагу на потенційному впливі такої зброї у військово-морському контексті. Зброя може надійти на службу протягом цього десятиліття, і протидія їй або захист від неї - це особлива проблема. Китай також розвиває такі можливості. Програма звичайного швидкого удару ВМС США може привести до розгортання гіперзвукового зброї до кінця цього десятиліття.
Тривалі морські суперечки в східному Середземномор'ї підживлюються зростаючою конкуренцією за морські енергетичні ресурси. Існує особлива напруженість між Грецією і Туреччиною, а також тертя всередині Європи і між різними близькосхідними державами з приводу політики щодо конфлікту в Лівії, в той час як зростаюча присутність Росії і її морські амбіції в Середземному морі посилюють напруженість у відносинах з НАТО.
Нагадуємо, що у цьогорічному «The Military Balance 2021» домінуючі тренди викладені за таким напрямками:
наземні сили;
військово-морські сили;
аерокосмічний простір;
кіберпростір;
оборонні витрати.