Switch to desktop

ЗРК "Patriot"

ЗРК Patriot - американський зенітний ракетний комплекс, який призначений для прикриття великих адміністративно-промислових центрів, військово-морських та військово-повітряних баз від усіх існуючих засобів повітряного нападу.

3 копия

 

ЗРК "Patriot" призначений для прикриття великих адміністративно-промислових центрів, військово-морських та військово-повітряних баз від усіх існуючих засобів повітряного нападу. Комплекс здатний одночасно виявляти і впізнавати понад 100 повітряних цілей, безперервно супроводжувати вісім вибраних із них, здійснювати підготовку вихідних даних для стрільби, пуск та наведення до трьох ракет на кожну ціль.

Розробка комплексу розпочато 1963 г. для заміни ЗРК попереднього покоління. Перше випробування ракети відбулося у лютому 1970 р., а 11 січня 1974 р. ракетою були вперше виконані маневри наведення за командами, що надходять із наземної РЛС. Комплекс прийнято на озброєння сухопутних військ США 1982 року.

Зенітна батарея включає 4-8 пускових установок (ПУ) з чотирма ракетами на кожній. Батарея є мінімальним за складом тактико-вогневим підрозділом, який може самостійно виконувати бойове завдання. Найчастіше батарея застосовується у складі дивізіону.

ЗРК "Patriot" має високі бойові можливості, перебуває на озброєнні США і розглядається як перспективний комплекс для оснащення збройних сил інших країн НАТО. Ефективність комплексу досягається шляхом побудови його на основі передових схемних рішень, застосування в системах та агрегатах ЗРК сучасних матеріалів та прогресивних технологій.

До основних технічних рішень, характеризуючих ЗРК, ставляться такі:

- багатофункціональна РЛС з фазованими гратами та електронним скануванням променя;

 

- комбінована схема наведення ЗКР (радіокомандна - на середній ділянці траєкторії і "наведення через ракету" - на кінцевій ділянці) дозволяє за рахунок передачі функцій бортового обчислювача наземній апаратурі комплексу та зменшення потрібної дальності захоплення мети суттєво знизити багатогабаритні характеристики ГСН та вартість бортової апаратури ЗУ високої точності, властивої самонавідних ракет.

 

- значні зони досяжності та великі швидкості досяжності ЗКР.

До складу комплексу "Patriot" входить:

- багатофункціональна станція радіолокації з фазованими антеними гратами AN/MPQ-53;

- пункт керування вогнем AN/MSQ-104

- пускові установки М901

- зенітні керовані ракети МІМ104;

- джерела енергопостачання AN/MSQ-26;

- засоби зв'язку, технологічне обладнання;

- засоби радіотехнічного та інженерного маскування.

 

1 копия

ЗКР MIM-104A, що застосовується в ЗРК "Patriot", являє собою одноступінчасту керовану ракету, виконану за нормальною аеродинамічною схемою.

Ракета складається з наступних відсіків (від носової частини до хвостової): обтічник, ГСН, бойова частина, двигун, система управління (блок управління, 4 хрестоподібно розташовані стабілізатори і 4 керма управління з гідроприводами).

Управління польотом здійснюється з допомогою комбінованої системи наведення. На початковому етапі польоту реалізується програмне управління, на середньому – радіокомандне, на кінцевому – за методом TVM (Track-via-missile – супровід через ракету), що поєднує командне наведення з напівактивним. Використання зазначеного методу наведення дозволило значно знизити чутливість системи до різних заходів електронної протидії, а також дало можливість організувати політ ракети оптимальними траєкторіями і ураження цілей з високою ефективністю.

Сутність методу TVM ось у чому. У процесі наведення ракети на ціль за допомогою РЛС AN/MPQ-53 здійснюється одночасний супровід мети та ЗКР. Відбиті від цілі сигнали РЛС сприймаються антеною MDAGS і певні нею кутові координати лінії візування мети передаються на спеціальну антену РЛС і надходять на пункт управління вогнем. Також надходять сигнали, отримані РЛС безпосередньо від мети, які порівнюються з сигналами, що надходять від ЗКР.

З 1983 року ці комплекси ППО перебувають на озброєнні сухопутних військ США, постачалися союзникам Америки по НАТО, а також Ізраїлю, Саудівській Аравії та Японії. Широкої популярності "Patriot" набули під час війни в районі Перської затоки. І не тому навіть, що зарекомендували себе надійним засобом протиповітряної оборони, а завдяки вміло організованій рекламній кампанії. Обсяг їх продажу після тієї війни становив за даними фірми-виробника близько $3 млрд.

У ході війни у ​​зоні Перської затоки ЗРК "Патріот" використовувалися для боротьби з іракськими оперативно-тактичними ракетами "Скад". Для їх застосування вимагалося попередження від розвідувального супутника про пуск ракети та траєкторію її польоту. Ці дані повинні були надходити не пізніше ніж за 90 секунд до появи боєголовки на екрані РЛС.

2 копия

Зазвичай перехоплення здійснювалося на висотах 5-10 км з відривом 7-15 км від позиції батареї. Причому боєголовка не завжди знищувалась повністю, а лише змінювалася траєкторія її польоту. Ціль також могла вражатися уламками від зруйнованої боєголовки через близькість її перехоплення.

Проведення модернізації ЗРК "Patriot" мало на меті пристосувати ЗРК для оборони невеликих районів від ударів тактичних балістичних ракет. У завдання цього варіанта ЗРК входило як забезпечення відхилення тактичної балістичної ракети від точки прицілювання, а й її руйнація. З цією метою допрацьовувалося програмне забезпечення, що дозволило також поєднати дії ЗРК "Хоук" та "Patriot" під загальним контролем єдиного пункту управління вогнем. У ході модернізації на ракеті було вдосконалено бойову частину та встановлено новий підривник, масу вражаючих елементів збільшили з 2 до 45 р.

 

Технічні характеристики ЗРК Patriot:

Дальність: 3-80 км;

Ракети: МІМ104;

Вага ракети: 912 кг;

Швидкість: 3 - 5 м;

Число одночасно обстрілюваних цілей: 8;

Бойова частина: осколково-фугасна.